sposób popularnych blogerek na zmarszczki
Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – wskazania, przebieg, koszt

Leczenie kanałowe pod mikroskopem należy do zabiegów stomatologicznych wykonywanych w coraz większej ilości gabinetów. Jest przeprowadzane przez lekarza dentystę posiadającego właściwe uprawnienia. Dobry specjalista powinien właściwie przygotować pacjenta do czekającego go doświadczenia, jednak jeszcze przed pójściem do gabinetu warto wiedzieć, czego można się spodziewać.


Na czym polega leczenie kanałowe i jakie są wskazania do stosowania tej metody leczenia?

Na czym polega leczenie kanałowe? – jest to zabieg dość skomplikowany i długotrwały. Wymaga od specjalisty stomatologa ogromnej precyzji i cierpliwości. Zarówno tradycyjna metoda jak i leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadzane jest w przypadku nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zębowej. Stosowane jest w przypadku, gdy inne techniki nie przynoszą rezultatu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem można zamknąć w czasie jednej wizyty, zaś tradycyjny sposób wymaga kilku spotkań ze stomatologiem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – krótki opis zabieguLeczenie kanałowe zębów.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest sposobem usuwania trwałego stanu zapalnego w obrębi miazgi zębowej. Stosuje się je w przypadku, gdy inne techniki są nieskuteczne.

Leczenie kanałowe zęba jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym (w wyjątkowych przypadkach w ogólnym) w kilku etapach:

  • otwarcie komory zęba;
  • oczyszczanie zęba poprzez usunięcie chorobowo zmienionej miazgi z komory oraz kanałów (w przypadku żywej konieczne jest znieczulenie zaś przy martwej – zależy od sugestii stomatologa wynikającej ze stanu zęba oraz decyzji pacjenta);
  • dezynfekcja i osuszenie kanałów;
  • wypełnienie kanałów odpowiednio dobranym materiałem biozgodnym (np. gutaperką – najbardziej popularny i najskuteczniejszy);
  • wypełnienie zęba materiałem kompozytowym, kompomerowym lub ormocerowym.

Niezwykle istotne jest, by leczenie kanałowe odbywało się pod kontrolą radiologiczną. Na każdym etapie może być konieczne wykonanie zdjęcia RTG (obowiązkowo przed rozpoczęciem interwencji po zatruciu oraz po zakończeniu leczenia). W przypadkach wymagających szczególnej dokładności lub umiejscowieniu utrudniającym precyzyjne dostanie się metodą standardową wskazane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem operacyjnym.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym – czy jest konieczne przed rozpoczęciem leczenia kanałowego?

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym (dewitalizacja) może być stosowane wyłącznie w przypadku, gdy konieczne jest leczenie kanałowe tradycyjne. To procedura, która jest jednak coraz rzadziej stosowana. Metoda ta polega na zastosowanie do zęba właściwego preparatu w celu uśmiercenia miazgi. W większości przypadków nie jest ani konieczna, ani zalecana. Decyzję o tym podejmuje lekarz dentysta przed rozpoczęciem procesu leczenia zęba.

Ile trwa leczenie kanałowe – najważniejsze informacje

Trudno precyzyjnie i jednoznacznie określić, ile trwa leczenie kanałowe. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Czynnikami, które mają wpływ na czas trwania leczenia kanałowego (zarówno metodą tradycyjną, jak i pod mikroskopem) mogą być między innymi:

  • stopień oraz rozległość stanu zapalnego miazgi zębowej;
  • ogólny stan uzębienia;
  • ilość kanałów w zębie;
  • ogólny stan zdrowia pacjenta.

Bardzo istotną różnicą pomiędzy leczeniem kanałowym tradycyjnym a pod mikroskopem jest to, że przy pierwszym sposobie zwykle konieczne jest kilka wizyt, natomiast w drugim bardzo często wystarcza tylko jedna, około godzinna wizyta.

Czy leczenie kanałowe boli – wyjaśnienie

Wiele osób na myśl o leczeniu kanałowym zastanawia się czy leczenie kanałowe boli. Otóż nie. Ponieważ jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu (zwykle miejscowym, rzadko ogólnym) zniesione zostaje czucie bólu. U szczególnie wrażliwych pacjentów może być odczuwany lekki dyskomfort w postaci łaskotania lub rozpychania. Jest to jednak naturalne, ponieważ każde działanie w obrębie zębów czy dziąseł jest w pewien sposób odczuwane.

Leczenie kanałowe zęba.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem samo w sobie jest zupełnie bezbolesne. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody, gdyż leczenie kanałowe starego typu wymaga wcześniejszego zatrucia zęba a co za tym idzie chodzenia przez kilka dni (a nawet miesięcy) ze specjalnym środkiem umieszczonym w zębie.

Ból zęba po leczeniu kanałowym pod mikroskopem występuje niezwykle rzadko. Częstszym objawem jest dyskomfort tuż po zakończeniu zabiegu, jednak jest on związany przede wszystkim z koniecznością pozostawania w tej samej pozycji przez długi czas. Może pojawić się wówczas zdrętwienie twarzy czy ból karku. Ponadto charakterystyczna jest suchość w ustach czy ból po leczeniu kanałowym obejmujący migdałki lub zatoki przynosowe (w przypadku leczenia górnych zębów). Jednak te dolegliwości powinny ustąpić po kilku godzinach po zabiegu. W przypadku, gdy ból utrzymuje się konieczna jest konsultacja z lekarzem stomatologiem, który stosował metodę u pacjenta.

Ile kosztuje leczenie kanałowe – cennik zabiegu

Przed skorzystaniem z usług stomatologa warto dowiedzieć się ile kosztuje leczenie kanałowe. Jeśli chodzi o koszt leczenia kanałowego to cena zabiegu jest różna. Leczenie kanałowe pod mikroskopem kosztuje od 300 do nawet 1000 zł (w zależności od ilości kanałów objętych leczeniem). W przypadku tradycyjnej metody trzeba doliczyć do ceny zdjęcia RTG, które wykonuje się przynajmniej 3-krotnie (koniecznie przed rozpoczęciem leczenia oraz po jego zakończeniu).

W celu uzyskania dokładnych informacji ile kosztuje leczenie kanałowe należy się skontaktować z wybranym gabinetem czy kliniką stomatologiczną.

5 (100%) 5 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 4 =